Tento web používa Cookies

Tento web používa na personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookies. Niektoré z týchto súborov cookie sú nevyhnutné, pre fungovanie web stránky. Podrobnejšie informácie o súboroch cookie, ktoré používame, nájdete v našich pravidlách ochrany osobných údajov.


Potrebné súbory cookies

Potrebné súbory cookie umožňujú základné funkcie. Webové stránky nemôžu fungovať správne bez týchto súborov cookie a môžu byť deaktivované iba zmenou predvolieb prehliadača.


Analytické cookies

Analytické súbory cookie slúžia na získanie údajov o návštevnosti internetovej stránky, informácii o vyhľadávaniach na stránke a tiež na zisťovanie, ako sa po našej stránke pohybujete.


Marketingové cookies

Marketingové súbory cookie nám pomáhajú zlepšiť cielenú reklamu.


Výpoveď počas rodičovskej dovolenky

23. máj 2016

Minulý týždeň som sa stretla s prípadom, kedy zamestnávateľ chcel ukončiť pracovný pomer so zamestnankyňou, ktorá je súčasnej dobe na rodičovskej dovolenke. Zamestnávateľ, sa deklaroval, že miesto sa ruší. Zamestnankyňa pracovala u zamestnávateľa 7 rokov vrátane rodičovskej dovolenky.

Aké sú možnosti ? Ako ďalej postupovať ? Na čo má nárok ?

V tomto prípade, nie je možné ukončiť pracovný pomer výpoveďou nakoľko v zmysle ustanovenia § 64 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce v znení neskorších predpisov  sa píše o zákaze výpovede zamestnancovi, ktorý je na rodičovskej dovolenke (materskej dovolenke, osamelý zamestnanec). Zamestnanec je v tomto prípade v OCHRANNEJ DOBE. Je možné ukončiť pracovný pomer iba dohodou oboch zmluvných strán.

V tomto prípade treba riešiť aj otázku odstupného. V prípade, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom dohodnú na výpovednom dôvode § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) má nárok zamestnanec na odstupné, v tomto prípade má nárok zamestnanec na najmenej 3 –násobok priemerného platu, nakoľko zamestnankyňa pracovala viac ako 5 rokov a menej ako 10 rokov.

1234